РЕЗОЛЮЦІЯ XXІІІ (щорічної) Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання педіатрії», присвяченої пам’яті члена-кореспондента НАН, НАМН України, професора В.М. Сідельникова 15-17 вересня 2021 року
ХХІІІ щорічна Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні питання педіатрії», присвячена пам’яті члена-кореспондента НАН, НАМН України, професора В.М. Сідельникова відбулась 15-17 вересня 2021 року.
З урахуванням сучасних викликів коронавірусної інфекції, з відповідальною турботою про безпеку кожного з учасників Читань, цьогорічна конференція була проведена у форматі онлайн (м. Київ).
Форум відбувався до 180-річчя Національного медичного університету імені О.О. Богомольця і протягом нього обговорювалися як історичні аспекти педіатрії, так і питання викладання та організації педіатричної допомоги в майбутньому.
Цьогорічна конференція в дистанційному форматі навчання зібрала за 3 дні понад 1000 дитячих та сімейних лікарів, спеціалістів інших педіатричних спеціальностей, організаторів охорони здоров’я, освітян та науковців. На ній були представлені педіатричні кафедри провідних закладів вищої освіти МОЗ України та академій післядипломної медичної освіти, ДУ «Інститут педіатрії акушерства і гінекології імені академіка О.М. Лук’янової НАМН України» та ін.
Учасники конференції особливо відзначили сьогоденні труднощі щодо надання медичної допомоги, пов’язані з пандемією COVID-19 та особливості до- та післядипломної освіти лікарів у зазначених умовах.
В цілому, протягом 6 пленарних засідань було заслухано 91 усну наукову доповідь. Були обговорені питання клінічного перебігу, лікування та профілактики COVID-19 у дітей; вікові аспекти постковідного синдрому; складні клінічні випадки у дітей; імунопрофілактика як першочергове завдання педіатра та сімейного лікаря; інфекції верхніх і нижніх дихальних шляхів у дітей; дискусійні питання патології органів травлення у дітей; превентивні та терапевтичні стратегії в сучасній алергології дитячого віку; амбулаторні та стаціонарні аспекти антибіотикотерапії у дітей; стримування росту антибіотикорезистентності; запобігання поліпрагмазії в педіатрії; міждисциплінарні аспекти медичної допомоги дітям.
Крім того, була представлена низка стендових доповідей з актуальних питань педіатрії.
Доповідачі надали відповіді на чисельні запитань від учасників конференції, обговорення здійснювалося шляхом наукової дискусії з модератором, а також за допомогою чату.
У межах конференції відбулась щорічна науково-методична нарада «Актуальні питання викладання педіатрії у вищих закладах освіти та закладах післядипломної освіти» з проведенням круглого столу з актуальних питань викладання педіатрії.
Був продемонстрований новий відеофотофільм, створений кафедрою педіатрії №2 НМУ, присвячений члену-кореспонденту АМН СРСР, НАН, НАМН України професору Віктору Михайловичу Сідельникову, історії Української педіатричної школи.
Враховуючи негайні проблеми та виклики, що стоять перед медициною дитинства, учасники ХХІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання педіатрії», присвяченої пам’яті члена-кореспондента НАН, НАМН України, професора В.М. Сідельникова, вважають на необхідне звернутись до усіх зацікавлених сторін стосовно наступних заходів та пропозицій:
- Поліпшити соціальний захист дитячих лікарів та умови їх праці.
- У зв’язку із кадровим дефіцитом у галузі охорони здоров’я дітей збільшити щорічний прийом до усіх медичних університетів
МОЗ України у розрахунку до 1000 дитячих лікарів за державним замовленням, встановивши прохідний бал для вступників на спеціальність «Педіатрія» на рівні 130 балів та профільний іспит з біології. - У зв’язку із зростанням захворюваності та госпіталізації дітей з COVID-19 терміново оснастити дитячі лікарні та дитячі відділення у багатопрофільних та інфекційних стаціонарах кисневими концентраторами та ШВЛ відповідно до потреб регіонів.
- Удосконалити форми первинної медичної документації в електронній системі охорони здоров’я та збільшити виділення часу дитячому та сімейному лікарю на роботу з хворими.
- Акцентувати увагу лікарів, які надають допомогу дітям, щодо ранньої діагностики та сучасних рекомендацій лікування мультисистемного запального синдрому у дітей, асоційованого з SARS-CoV-2. Розробити відповідні методичні рекомендації та протоколи.
- Продовжити впровадження стандартів надання медичної допомоги дітям з COVID-19 та заходів щодо попередження коронавірусної хвороби.
- Переглянути та оновити національні стандарти надання медичної допомоги дітям, що ґрунтуються на кращих міжнародних практиках та відомостях доказової медицини при поширених хворобах дітей різного віку.
- Посилити заходи щодо вакцинації дитячого населення із визначенням питань реалізації програми імунопрофілактики як пріоритетних для країни. Вжити міжгалузеві дії щодо зростання прихильності батьків до вакцинації.
- Зосередити наукові розробки та здійснювати впровадження заходів щодо стримання росту антимікробної резистентності і поліпрагмазії.
- Регламентувати наказом МОЗ України чіткі взаємовідносини між лікарнями та клінічними кафедрами.
- Впроваджувати сучасні стандарти викладання педіатрії, зокрема дистанційного.
- Створювати мережу симуляційних центрів та університетських клінік.
Резолюція має рекомендаційний характер.
Прийнято 17 вересня 2021 р.
Оргкомітет конференції